W dn. 15 października br. w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej Peplińskiej  miało miejsce spotkanie organizatorów Pomorskiej Drogi Jakubowej, przedstawicieli Wydziału Duszpasterskiego  oraz księży  Parafii Jakubowych z terenu Diecezji Pelplińskiej.

Podczas konferencji omówione zostały wstępnie przygotowania do nadchodzącego Świętego Roku Jakubowego 2021.

A.Słyszewska- Szybowska, prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe i Dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie omówiła aktualny stan funkcjonowania Nowych Dróg Jakubowych: Pelplińskiej oraz Człuchowskiej.

Przedstawiła kwestie przygotowania alternatywnej trasy Szlaku Nadwiślańskiego (Kozielec- Toruń) tak, by znalazł się na niej kościół p.w. św. Jakuba w  Niewieścinie (do tej pory pominięty przez PTTK w Toruniu). W tym celu zaplanowane jest  spotkanie w  Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w dn. 26 .10.

Ks. Zenon Myszk z Łeby zaznaczył, że jest to przykład, iż w organizacji pielgrzymowania Jakubowego będziemy mieli styczność z podmiotami , których cele mogą czasami się różnić od duszpasterskich. Nie można też pozwolić na brak równowagi w tym zakresie. A. Słyszewska  wskazała, że jest duże zainteresowanie pielgrzymowaniem nie tylko pieszo, ale też rowerami, co zmusza do konieczności utrzymania  tras w przygotowaniu i szukania „operatorów” dróg, którzy będą utrzymywali trasy we właściwym stanie technicznym (możliwość przechodzenia i przemierzania rowerem).  W kwestii duchowości pielgrzymowania Jakubowego istnieje ryzyko, że przemierzający szlaki mogą zacząć  traktować pielgrzymowanie jak formę sportu (zaliczanie kolejnych odcinków pomijając przy tym sferę duchowego pielgrzymowania).

Następnie przekazała informację o funkcjonujących stronach internetowych promujących Pomorską Drogę św. Jakuba  i zachęciła do przekazywania informacji – aktualności, które „ożywią” stronę nowych dróg jakubowych na Pomorzu.

Pani Alicja zaznaczyła, że obchody Świętego Roku Jakubowego będą odbywały się na trzech poziomach – parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim -  i od nas wszystkich zależy w jaki sposób na każdym z tych poziomów się zaangażujemy.

Wszyscy obecni księża proboszczowie parafii Jakubowych po kolei przedstawili różnorodne inicjatywy parafialne obchodów Roku Jakubowego. Deklaracje zostaną zebrane przez Wydział Duszpasterski i wpisane we wspólny kalendarz diecezjalny. Uroczyste rozpoczęcie Roku Jakubowego odbędzie się w Parafii św. Jakuba w Łebie, natomiast zakończenie w Parafii św. Jakuba w Lęborku, w  kościołach, w  których znajdują się relikwie św. Jakuba na Pomorzu..

Następnie A. Słyszewska – Szybowska poinformowała o projekcie realizowanym
z konkursu na rozwój turystyki w woj. pomorskim „Wzmocnienie wizerunku Nowych Dróg Jakubowych na Pomorzu” , dzięki któremu odnowiono tablice przy kościołach św. Jakuba. Mogła obecnym rozdać zakupione  gadżety promocyjne (magnes na lodówkę) oraz publikację „Nowe Drogi Jakubowe” przygotowane przez Stowarzyszenie Szlaki Kulturowe.  W ramach projektu realizowanego ze środków Województw Pomorskiego przekazała  pieczątki dla kościołów stacyjnych, znajdujących się na trasach Nowych Dróg Jakubowych (człuchowskiej
i pelplińskiej). Zwróciła uwagę  też na konieczność przypominania parafianom
o pieczy nad oznakowaniem tras Jakubowych a także gościnności względem pojawiających się pielgrzymów.

 

 

 Galeria zdjęć »

 

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie | informacja.diecezja-pelplin.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem