IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

"Wieczorny dzwon" w Muzeum Diecezjalnym
piątek, 19 października 2012 10:56

W czwartek, 19 października w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie odbył się pierwszy w sezonie 2012/2013 z cyklu "Koncertów czwartkowych". Wykonano "Wieczorny dzwon" - koncert muzyki staro-cerkiewno-słowiańskiej i narodowych pieśni Rosji. Jest to rodzaj widowiska wg pomysłu i w inscenizacji Dariusza S. Wójcika. Jego premiera odbyła się w marcu 1997 roku w Dworze Artusa w Gdańsku.


W pierwszej części koncertu, sekstet solistów (głosy męskie) wykonał a'cappella utwory cerkiewne zachwycając autentycznością przekazu, muzykalnością i sprawnością techniczną.

W drugiej części artyści brylowali w utworach solowych prezentując znane na całym świecie narodowe i ludowe pieśni Rosji: Wieczerny zwon, Brodiaga, Kolokolczik, Ej, uchniem, Stienka Razin, Oczi czornyje, oraz wiele innych.

Wykonywane przez artystów pieśni to małe scenki rodzajowe nadające prezentowanym utworom właściwy charakter. Program został w entuzjastyczny sposób przyjęty przez publiczność zgromadzoną licznie w gmachu muzeum, która nie szczędząc braw, nagrodziła artystów długotrwałą owacją na stojąco.

Wykonawcy:

 Jacek Szymański - I tenor, Tomasz Radimonas - II tenor, Florian Skulski - baryton, Grzegorz Piotr Kołodziej - baryton, Grzegorz Ufnal - bas, Dariusz S. Wójcik - bas, Andrzej Nanowski - fortepian

Koncertowi inauguracyjnemu towarzyszyła również prezentacja wystawy mozaik, malarstwa
i rzeźby Magdaleny i Marcia Czeskich, która także cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich gości.


ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII Z KONCERTU

 


Pelplin, 15-16 września 2018. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl