IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

Niedziela Palmowa w pelplińskim klasztorze
wtorek, 11 kwietnia 2017 13:38


W czas radosnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie wpisał się po raz kolejny jarmark świąteczny pod hasłem „Niedziela Palmowa w klasztorze Pelplińskim”.Niedzielny kiermasz świąteczny zgromadził w krużgankach katedralnych licznych wytwórców  oraz wystawców prezentujących i oferujących do sprzedaży rękodzieła związane tematycznie ze Świętami Wielkiejnocy. Od wczesnych godzin porannych można było zobaczyć i nabyć różnorodne przedmioty związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami - ręcznie wykonane ozdoby (palmy, pisanki, baranki, zajączki, kury i kurczątka i inne), jak również pyszne ciasta i smakołyki. W szczególny sposób promowane były tradycje i obyczajowość regionalna, charakterystyczne dla kultury Kociewia i Pomorza.

Równolegle odbywały się warsztaty dla dzieci, podczas których wykonywane były wielkanocne gadżety, kartki, jaja zdobione różnymi technikami oraz warsztaty dla dorosłych promujące zdrowie, regionalne, tradycyjne dania czasu Wielkopostnego i Wielkanocnego,.

Czas pomiędzy kolejnymi nabożeństwami w katedrze umilały występy artystyczne zespołu folklorystycznego.

Centralny punkt obchodów Niedzieli Palmowej w katedrze pelplińskiej stanowiła Msza św. celebrowana przez Bpa Wiesława Śmigla, po której zainscenizowano  uroczysty wjazd  Jezusa do Jerozolimy. Dzięki uprzejmości p. Stanisława Dziaka z Małego Garca, postaci Jezusa w uroczystym przemarszu z ul. Kanonickiej do bazyliki katedralnej towarzyszył autentyczny, bardzo żwawy osiołek, który chętnie pozował do zdjęć.

Niedzielny wieczór w katedrze wypełnił wyjątkowy Koncert Pasyjny Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu na podstawie medytacji księdza Grzegorza Strzelczyka w wykonaniu Jerzego Zelnika i Zespołu Baltic Neopolis Ensemble.


Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z wydarzenia:

> Niedziela Palmowa 2017 <

> Koncert Pasyjny w Bazylice Katedralnej <


Organizatorami przedsięwzięcia byli:

Parafia katedralna w Pelplinie, Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej wraz z Towarzystwem Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszeniem "Szlaki kulturowe" oraz WSD w Pelplinie, Collegium Marianum i KGW Gminy Pelplin.

 

Dofinansowano ze środków na rozwój kultury w Powiecie Tczewskim w roku 2017

alt

 


Pelplin, 15-16 września 2018. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl