IT Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49

Noc Muzeów w dawnym opactwie cysterskim w Pelplinie - relacja
poniedziałek, 15 maja 2017 13:51


Za nami kolejna NOC MUZEÓW w dawnym opactwie cysterskim
w Pelplinie.

Tym razem związana z obchodami 100. Lecia objawień w Fatimie oraz 210 Rocznicą wydarzeń Wojny Napoleońskiej  na Pomorzu.


Dlatego też pierwszą odsłonę stanowiła procesja fatimska, podczas której organizatorzy i uczestnicy Nocy (w strojach epokowych) towarzyszyli niesionej figurze Matki Boskiej Fatimskiej.

     W drugiej części wieczoru uczestnicy wydarzenia zgromadzili się wokół obelisku, usytuowanego przed Wyższym Seminarium Duchownym. Ufundowany został przed 10. laty przez społeczność Pelplina, a poświęcony  pamięci żołnierzy francuskich, polskich i badeńskich, zmarłych w czasowym lazarecie cysterskim w skutek ran poniesionych w czasie walk na Pomorzu. W imieniu obecnych hołd im złożył Burmistrz Pelplina Patryk Demski, a znicz zapaliła dyrektor DCIT Alicja Słyszewska.

     Następnie akcja przeniosła się przed katedrę, gdzie miała miejsce prezentacja pułków napoleońskich oraz musztra szwoleżerów, jak również inscenizacja bitwy wojsk napoleońskich z wojskami pruskimi. Dalsza część programu miała miejsce w katedrze i krużgankach katedralnych oraz w przyległych pomieszczeniach.

     Na XIX wiecznych organach koncertował pan Michał Rakowski, a po dawnym opactwie oprowadzali chętnych lokalni przewodnicy. Dzieci brały chętnie udział w terenowej grze po katedrze. Chętni wyciszenia słuchali poezji i muzyki w kaplicy św. Krzyża. Na krużgankach można było wziąć udział w warsztatach klasztornych skryptorium, iluminacji i druku, podstaw witrażownictwa, zielarstwa i plecionkarstwa.

     O godz. 22.30 w  krużganku północnym pokazane zostało funkcjonowanie lazaretu cysterskiego: niesienie pierwszej pomocy rannym, opatrywanie ran, składanie kości, opiekę nad chorym w XIX wieku i współcześnie. Można się było też posilić przy wspólnym garze żołnierskiej strawy.

     Na koniec wieczoru wysłuchać można było koncertu na organach barokowych i poczuć nocną atmosferę słuchając dawnej legendy o początkach funkcjonowania opactwa cysterskiego w Pelplinie.


ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆDofinansowano ze środków na rozwój kultury w Gminie Pelplin i Powiecie Tczewskim w roku 2017

altalt 


Pelplin, 15-16 września 2018. Zapraszamy!
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej. Plac Tumski 1, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536 19 49realizacja: mgdesign.pl